استعلام قیمت : 09392004410
کارتن سازی پویان

09133004410

در این مطلب با معرفی چاپ فلکسو کارتن همراه شما عزیزان هستیم. چاپ فلکسو یکی از روش هایی است که در کارتن سازی پویان بسته مورد استفاده قرار می گیرد. چاپ فلکسو یکی از پرکاربردترین انواع چاپ در صنعت کارتن سازی است. این روش مزایا و کاربردهای خاص خود را دارد که در بخش های بعدی به معرفی آن ها می پردازیم.

چاپ فلکسو چیست؟

چاپ فلکسو یکی از روش های چاپ بسیار با کیفیت است که به صورت گسترده در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. در روش چاپ فلکسو از یک صفحه انعطاف پذیر به نام کلیشه استفاده می شود که جنس آن ژلاتین می باشد. این صفحه به صورت مستقیم با ورق کارتن در ارتباط است. در واقع می توان گفت چاپ فلکسو تا حد زیادی به چاپ افست شباهت دارد؛ ولی در این روش به جای زینک از کلیشه های انعطاف پذیر استفاده می شود.

چاپ فلکسو از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و یکی از انواع چاپ برجسته به شمار می رود. این روش مختص محصول خاصی نیست و می توان در سطوح گسترده ای از آن استفاده کرد. یعنی این روش برای چاپ روی سطوح مختلفی مثل سلفون، پلاستیک، فویل، کاغذ، کارتن و… قابل استفاده می باشد. بر خلاف چاپ سیلک این نوع چاپ استفاده گسترده ای در صنعت کارتن سازی دارد. برای چاپ طرح روی انواع کارتن سه لایه و کارتن 5 لایه میتوان از چاپ فلکسو بهره برد. همچنین از این نوع چاپ برای تولید انواع کارتن میوه نیز استفاده میشود.

آشنایی با دستگاه چاپ فلکسو و تاریخچه آن

در سال 1890 میلادی اولین ماشین چاپ در انگلستان اختراع شد که فرایند چاپ را با استفاده از صفحات آنیلین نفت و لاستیک انجام می داد. اما در سال 1920 اولین ماشین چاپ فلکسو در آلمان اختراع شد و به تدریج توانست موفقیت ها و محبوبیت زیادی به دست آورد. پیشرفت این روش به قدری بود که امروزه به عنوان یکی از بهترین روش های چاپ در صنایع مختلف شناخته می شود.

چاپ فلسکو کارتن سازی پویان

کار با دستگاه چاپ فلکسو بسیار راحت است. این دستگاه از یک سیستم تغذیه رولی شکل بهره می برد و همچنین یک سیستم مرکب دان ساده روی آن تعبیه شده است.

در کارتن سازی پویان اصفهان دستگاه های چاپ فلکسو کارتن بسیار مدرن و پیشرفته ای استفاده می شود و به همین دلیل این شرکت انواع کارتن را با کیفیت چاپ بسیار بالا عرضه می کند. البته روش های دیگری هم برای چاپ روی کارتن در این شرکت وجود دارد و انتخاب هرکدام به نظر مشتری بستگی خواهد داشت. لازم به ذکر است که برای چاپ روی کاغذ کرافت، استفاده از چاپ فلکسو گزینه بسیار مناسبی است.

کاربردهای چاپ فلکسو

چاپ فلکسو روی سطوح مختلف قابل اجرا می باشد و در صنایع مختلفی از آن استفاده می شود. رایج ترین کاربردهای این روش چاپ عبارتند از:

چاپ روی کاغذهای دیواری
چاپ روی لفاف های بسته بندی
چاپ روی مجلات و روزنامه ها
چاپ روی انواع نایلون و نایلکس
چاپ روی بسته بندی مواد غذایی
چاپ روی کتب و فرم ها اداری
چاپ روی فویل و سلفون
چاپ روی لیبل
چاپ روی کارتن
چاپ روی انواع پاکت
چاپ روی ساک های کاغذی و پلاستیکی
توجه داشته باشید که این موارد تنها بخش کوچکی از کاربردهای این روش چاپ هستند و موارد استفاده از این چاپ بسیار گسترده تر است.

کاربردهای چاپ فلکسو

آشنایی با نحوه چاپ فلکسو
همانطور که در بخش های قبلی هم اشاره کردیم، روش استفاده از دستگاه های چاپ فلکسو کارتن بسیار راحت است. این دستگاه ها از یک کلیشه برجسته برخوردارند که کاملا انعطاف پذیر می باشد.

عملکرد این کلیشه به صورتی است که بخش هایی که باید چاپ شوند بالاتر از بخش هایی که چاپ نخواهند شد قرار می گیرند. سپس عکس ها و نوشته ها با موادی مثل فتوپلیمر یا لاستیک قالب گرفته می شوند. بعد از اینکه عکس ها و تصاویر ایجاد شدند، کلیشه در جایگاه خود یعنی روی غلطک مخصوص قرار خواهد گرفت. این غلطک به رنگ آغشته شده است و کاملا به کلیشه چسبانده می شود. این رنگ ها ابتدا به کلیشه منتقل شده و سپس روی سطح مورد نظر پاشیده می شوند تا عکس ها و متن ها روی سطح چاپ شوند.

دستگاه های مورد استفاده در چاپ فلکسو

برخی از دستگاه هایی که برای چاپ فلکسو کارتن مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

دستگاه سیلندر مرکزی (Cylinder Centeral Impression):
در این دستگاه، سیلندر مرکزی در اطراف یک واحد چاپ قرار گرفته و دیگر نیازی نیست سطحی که قرار است چاپ روی آن انجام شود در اطراف سیلندر کشیده شود. به همین دلیل است که این روش برای چاپ روی سطوح نازک انتخاب مناسبی به شمار می رود.

دستگاه ستونی یا فلکسو ایستاده (Stack):

در این دستگاه واحد های چاپ به صورت عمودی و جدا از هم قرار گرفته اند. روش چاپ با این دستگاه به این صورت است که با هربار چاپ، میزان فشار مشخصی روی دستگاه وارد می شود. به همین علت معمولا از این روش برای چاپ روی سطوحی با ضخامت بالا استفاده خواهد شد. جالب است بدانید چاپ فلکسو ایستاده اولین دستگاهی بود که برای این نوع چاپ به وجود آمد.


دستگاه افقی یا فلکسو خطی (In Line):
در این نوع چاپ از یک دستگاه استفاده می شود که واحد های چاپ آن به صورت افقی هستند. در این روش چاپ امکان عدم انطباق تصویر در زمان چاپ وجود دارد؛ به همین دلیل در این روش از یک کشش رول استفاده می کنند. معمولا از این دستگاه برای چاپ لیبل یا چاپ فلکسو کارتن فوری استفاده می شود.

با بررسی این دستگاه ها می توان نتیجه گرفت که چاپ فلکسو با دستگاه سیلندر مرکزی بسیار قابل اطمینان تر و با کیفیت تر است. البته این بدان معنا نیست که روش های دیگر از کیفیت کمی برخوردارند، بلکه کیفیت دستگاه سیلندر مرکزی از آن ها بهتر است.
اجزا تشکیل دهنده دستگاه چاپ فلکسو
دستگاه چاپ فلکسو کارتن (اعم از سیلندری، ایستاده و خطی) از چهار قسمت اصلی رول باز کن، رول جمع کن، برج های چاپ و چاپ خشک کن تشکیل شده است. هرکدام از این قسمت ها وظایف زیر را بر عهده دارند:


رول باز کن:
سطحی که قرار استچاپ روی ان انجام شود روی این قسمت بسته شده و به سمت قسمت چاپ انتقال داده می شود.


رول جمع کن:

دستگاه چاپ برای اینکه از برخورد سطح چاپی با هر چیزی و اسیب رسیدن به چاپ آن جلوگیری شود، آن را به سمت رول جمع کن هدایت می کند. در این قسمت به روش های مختلفی سطح مورد نظر به طور کاملا ایمن جمع خواهد شد.

برج های چاپ:
این قسمت اصلی ترین بخش دستگاه های چاپ به شمار رفته و چاپ روی سطوح در آن انجام می شود. این قسمت از یک مخزن مرکب و نورد مرکب تشکیل شده که به کمک آنیلوکس های حفره دار مرکب را به کلیشه انتقال می دهند. سپس مقدار مشخصی رنگ از کلیشه به سمت سطح مورد نظر پاشیده می شود.

چاپ خشک کن:
در این قسمت، هوای گرم و فشرده شده به سطح مورد نظر تماس داده می شود تا رنگ ها کاملا خشک شوند.

استفاده از چاپ فلکسو در کارتن سازی
استفاده از چاپ فلکسو در کارتن سازی
چاپ فلکسو کارتن یک انتخاب ایده ال برای چاپ روی انواع کارتن های بسته بندی به شمار می رود. چرا که هم انجام آن به سادگی و سهولت ممکن است و هم نتیجه آن بسیار با کیفیت می باشد. قیمت کارتن چاپی در مقایسه کارتن لمینتی بسیار ارزان تر است. البته با توجه به کاربردها متفاوت این دو نوع کارتن، هر یک مزایای خاص خود را دارد.

در کارخانه کارتن سازی پویان اصفهان در کنار روش های چاپ دیگر، از چاپ فلکسو کارتن هم استفاده می شود. به همین دلیل شما می توانید تمام سفارشات خود را با خیال راحت به این کارخانه سپرده و از کیفیت چاپ و بسته بندی محصولات خود اطمینان کامل داشته باشید.